יום חמישי, 29 ביוני 2017

שיעור דוגמא בנושא האתיקה ומוגנות ברשת

מטרות השיעור

המטרה היא לפעול  על מנת להגביר את התודעה של חשיבות ההתנהגות המוסרית ברשתות וידיעת החוקים המגבילים את המשתמשים בעת הגלישה באינטרנט ובטכנולוגיות המידע.
מטרה נוספת היא שהלימוד יעשה באופן דידקטי ומגוון על מנת ליצור השתתפות פעילה יותר מצד הלומדות ולמידה יעילה יותר.

 מבנה השיעור

הקדמה: בתחילת השיעור אעשה הקדמה על כמה נפוצה חוסר הידיעה של כללי האתיקה ברשת, ועד כמה אנחנו לא מודעים על דברים שיכולים להיות נגד המוסר והחוק ועושים אותם בלי לשים לב. אסביר להן ששהכנתי ב- quizizz שאלות כי שיבדקו את ידיעתן בתחרות בקבוצות בכיתה.
רציונאל: בהסבר קצר ארכז את בנות מסביב לנושא אותו נלמד ונתרגל באותו היום ובהקדמה על השאלון אפתח ציפיות לקראת השיעור ואעלה את המוטיבציה של התלמידות.

שלב ההפתעות: אכין ב- quizizz שאלות עם דוגמאות על דברים שרוב האנשים עושים ללא מודעות שיש בכך בעיה (לדוגמא האם מותר להוריד סרט מהאינטרנט?) ואתן תשובות אפשריות כגון (בטח, כל מה שיש באינטרנט הוא ללא זכויות יוצר/ תלוי אם האתר קיבל רשות מהמייצר כדי לפרסם את הסרט/ לא, אסור להוריד שום סרט המופיע באינרנט וגם אסור לראות אותו ברשת עצמו). הכיתה תתחלק לקבוצות ויעשו ביניהן תחרות על מי יודעת יותר תשובות נכונות.
רציונאל: בדרך אינטרקטיבית ודינאמיט התלמידות יופתעו על כמה דברים הן עושות באופן תדיר שהן אסורים ואגרום להן לרצות לדעת מה הכללים  כדי להתנהל באופן נכון ברת. בחרתי בכלי זה (quizizz) כי הוא יוצר עניין והתלהבות בכיתה וגם הוא שונה מהדרכים שהתלמידות רגילות ללמוד לכן הן ישתתפו בשיעור אופן יותר פעיל.

הקניית הידע בנושא: אחלק לכל קבוצה כרטיסיות עם הכללים/חוקים הרלוונטים ביותר על כל כלי נפוץ (פייסבוק, יוטיוב, בלוגר וכו'), כל קבוצה תמצא דרך להסביר לכיתה באופן מעניין את החוקים שקיבלו ותורה תצא ללוח להסביר אותם.
רציונאל: כך נוצרת השתתפות של התלמידות והלימוד הוא יהיה יותר יעיל מאשר אם המורה תסביר את הכללים.

תרגול הנלמד: כל תלמידה תחבר שתי שאלות (עם תשובות נכונון ולא נכונות) בכרטיסיות שאחלק והמורה תאסוף את על הכרטיסיות ( מספרן יהיה סביבות ה-60), תקרא אותן בכל והתלמידות יענו בקול לפי מה למדו.
רציונאל: השתתפות של התלמידות בהכנת המשחק יסייע להן להיות יותר קשובות בעת השאלות (כדי לדעת אם זאת השאלה שהיא בעצמה חיברה). דרך המשחק התרגול נעשה בקלילות והמודה תוכל לבדוק עד כמה הן למדו את הכללים ולבחון אותן.

יום רביעי, 28 ביוני 2017

למידה שיתופית

באיזה אופן ניתן ליישם גוגל דרייב כחלק משיעור בתחום הדיסציפלינרי שלי, על מנת שיקדם למידה שיתופית?
שכבת הגיל:  כיתה י"א
דיסציפלינה: היסטוריה
מטרות השיעור: ללמוד על המאורעות שקרו בתקופה שבית המקדש הראשון עומד על מכונו. תקופת זמן של 586 שנה לפי המחקר.
בתור מורות נעלה לגוגל דוקס את ציר הזמן של המאורעות שקרו בתקופה זאת, כולל איזו מעצמה שלטה בארץ באותה תקופה, מי היו המלכים החיצוניים והפנימיים ובאיזה סוג שלטון הארץ הייתה נתונה. וכל תלמיד יוסיף מספר שנים לפי מה שלמדנו בכיתה או יחפש לבד מהרשת. ולמבחן כולם יצטרכו ללמוד את כל הציר/חלק מהציר תלוי מה המטרות השנתיות של אותה שנה בבגרות בהיסטוריה.

שימוש בגוגל דוקס (דוגמה לפעילות לימודית( - 
נעלה את הציר
הציר המלא מצורף כולל השנים.

מה שם הדגם המיושם במקרה זה- לפרט הדגם המיושם הוא
שיתופיות ככלי מקדם – שיתופיות ככלי למידה בסביבה המקוונת.
כי חלק מהמטרות של אותו דגם זה אלו ניהול למידה שיתופית
זאת אומרת שימוש חכם בכלים לניהול משימות מקדם יכולות ארגון וניהול של הלומדים.

יום רביעי, 7 ביוני 2017

סרטון הסבר כלי ראשון, שני ושלישי (כולל לינק של יוטיוב)

בסרטון זה נלמד מהו כלי ראשון, שני ושלישי מתוך הדגמה. המושגים שייכים ללימוד הלכות בישול בשבת והשיעור מיועד לכיתה ט'. בתחילת הסרטון ישנה הקדמה קצרה על המורה ועל הנושא אותו נלמד, לאחר מכן ישנה הדגמת התהליך הכנת תה בשבת ומתוך כך הסבר על מהו כלי ראשון, שני ושלישי ולבסוף ישנה הדגמה נוספת בלוח על התהליך והמושגים. תהנו!

יום שלישי, 14 במרץ 2017

היסטוריה יהודית במאה ה12-15 גירוש ספרד

תקציר מערך שיעור:
נושא השיעור: היסטוריה יהודית במאה ה12-15 גירוש ספרד
שכבת גיל: כיתה ז'
מטרת היחידה: התלמידות ידעו את ההיסטוריה של עם ישראל בספרד, תקופת "תור הזהב" ההתפתחות היהודית הגדולה שהייתה שם, וכיצד היא נגמרה. התנצרות בכוח וגירוש יהודי ספרד ע"י גוף משטרתי נוצרי – האינקווזציה, מי גירש, מתי וסיבת הגירוש.
פתיח: המורה כותבת על הלוח גירוש ספרד בעיגול וכולן מעלות אסוציציות מה זה מזכיר להן, מה הן יודעות על זה, או שמישהי אפילו צאצאית של אנוסים/מומרים/ומגורשי ספרד.
גוף השיעור:
הקניית החומר : 1. סרטון מאתר בריינפופ שמדבר על הנושא. http://www.brainpop.co.il/category_9/subcategory_149/subjects_925/
2. המורה מסבירה בעל פה על גירוש ספרד והסגסוג שהיה קודם לכן
3. הסברה של מילים קשות – מומרים, אנוסים, אינקווציה, נצרות קטולית, איסלם, כופרים.
3. והמורה מכתיבה להן את החומר למחברות
סיכום: המורה שואלת שאלות כלליות על החומר
ותרגול– דף עבודה לשיוערי בית.
שתוכנו שאלות על החומר הנלמד
1.      מי שלט בספרד לפני הנוצרים הקתולים?
2.      איזה רבנים גדולים היו בספרד בתקופת "תור הזהב"
3.      כתבי פירוש למילה אנוסים, מומרים, ואיקווזציה.
4.      מה הייתה הגזרה הראשונה של הנוצרים ולאן זה התפתח.
5.      באיזה שנה בדיוק חל הגירוש? 

יום שלישי, 7 בפברואר 2017

משוב ככלי לימודי בסביבה מתוקשבת

שאלה 1: באיזה שנה המרד מתחיל?
א) 132
משוב: תשובה נכונה
ב) 1132
משוב: לא נכון
ג) 104
משוב: טעות
ד) 134
משוב: לא מדוייק

?שאלה 2: איך הרומאים קוראים לירושלים
א) עיר הבירה
משוב: נכון, ירושלים הייתה עיר הבירה אך לא היה זה השם שלה
ב) איליה קפיטולינה
משוב: תשובה מצויינת
ג) ירושלים
משוב: לא נכון
ד) אף אחת מהתשובות נכונות
משוב: הרומאים קראו לה איליה קפיטולינה

?שאלה 3: איך קראו לקיסר הרומי שמגיע בארץ
א) נבוכדנצר
משוב: הוא היה בבלי
ב) אדריאנוס
!משוב: כל הכבוד
ג) קפיטולינה
משוב: איליה קפיטולינה היה שם ירושלים
ד) כורש
...משוב: הוא היה פרסי

יום שישי, 13 בינואר 2017

לימוד בסביבת לרגו

בפוסט זה ננתח שיעור הפורסם בסביבת לרגו על פי שיקולי דעת פדגוגיים ונציג שיעור שאנחנו בנינו בהתנסותנו בפלטפורמה:

ניתוח שיעור "חיבור עד 10" שפירסם 'yishai' בשנת 2014 בנושא מתמטיקה.

המטרה הכללית של השיעור שבחרנו הוא תרגול החיבור עד עשר. השיעור מיועד לגילאי חמש ומעלה. ככל שהילד גדול יותר המורה ממליץ בהוראות להגביל את זמן התשובה לשאלות על מנת שהתלמיד יעשה אתהחשבון באופן אוטומטי ולא יספור עם האצבעות.

ניתוח השיעור עצמו: 
בתחילת השיעור ישנה הקדמה קצרה היוצרת מוטיבציה לתלמידים לעשות את התרגילים מתוך הבנת החשיבות של פעולותיו: "ללמוד חשבון זה כיף וחשוב". לאחר מכן מובאים 48 שאלות בצורה של חידון על מנת לספק את המטרה העיקרית של השיעור שהיא תרגול חיבור עד עשר. בסוף השיעור צופים בסרטון ובו המורה נותן מחמאות לתלמידים על עבודתם ("עבודה נהדרת"), הוא מכיר במאמץ של התלמידים ("אני רואה איך אתם מתאמנים"), ובתוצאות של העבודה ("אתם משתפרים כל הזמן"), כך המורה יוצר תחושה טובה של סיפוק בתלמיד שלו כתוצאה מהלימוד. לפני סוף השיעור הוא מעודד את התלמידים להמשיך ללמוד: "בהמשך נלמד עור הרבה דברים חשובים". זהו שלב מאוד חשוב המעורר מוכנות התלמיד ללמוד ולהקשיב בשיעורים הבאים.

סביבת לרגו איפשרה בשיעור זה לימוד אינטרקטיבי בו התלמיד הרגיש שהוא משתתף וחלק חשוב מתהחיך למידה.



שיעור שיצרנו בלרגו, על מרד בר כוכבא, מיועד לגילי 13 ומעלה: